Lakreparation med masse små rustpletter.. af Lars Jeg har tidligere på året selv repareret fronten på min motorhjelm (et stykke på ca. 10x20 cm) så det er ikke det store.
Jeg brugte en fremgangsmåde jeg fik at vide på mit værksted. Groft sandpapir (korn 80) indtil der var blankt metal, så fik den en gang med noget fint sandpapir til den var helt glat og ren for lak.
Så kørte jeg lige fladen over hurtigt med en klud med fortynder på, bare 1 gang over. Derefter fik det lige lov at tørre lidt, så fik den grunder, derefter lak og så klarlak.
Det tørrede natten over, og så sleb jeg med korn 1000 vådslibning. Fint resultat, helt i top.
Men nu her ca. 3-4 måneder efter, er der en masse små lidt ligesom stenslag (nogle af dem kan da godt være stenslag) men ikke dem alle. Og de er alle fulde af rust, helt røde.
Nu har jeg slebet det hele igen, før rusten får fat (stadig kun overflade) men denne gang inden jeg maler vil jeg være sikker på en fremgangsmåde... nogen der kan hjælpe hvad jeg har gjort forkert ?
Jeg har brugt original grunder og lak/klarlak købt på værksted, i bilens farvekode. intet billigt.
Hjælp mig her :)
Jeg har fået at vide at det muligvis kan være bedre at bruge et rengørringsmiddel i stedet for fortynder, men ved ikke rigtigt. Det kan vel ikke være der den ligger...?