Dieseldrift skal overvejes meget nøje af Peter Jeg tror, at vi skal vænne os til de nye dieselpriser. Da udbredelsen af dieselbiler er steget, stiger efterspørgselen efter diesel ligeså.
I en Yaris koster 1,3 benzin og 1,4 d-4d lige meget i anskaffelsespris, så her er der stadigvæk en fordel at købe diesel'en. Det på trods af den højere grønneafgift på kr. 1300 for diesel'en. Benzinen koster vist kun 760 kr. pr. halvår.
Men fra Corolla og opefter går det galt for diesel-versionerne efter min mening. En Corolla 1,4 benzin er eksempelvis næsten 30.000 kr. billigere end 1,4 d-4d og er samtidig næsten 800 kr. billigere om året i grønafgift. Dieselmotoren kører ganske vist længere på literen, men får hård konkurrence af den ganske økonomiske 1,4 liters benzinmotor.
Man skal ihvertfald tænke sig godt om, hvis man ikke har et vist km-forbrug pr. år.