Sv: Tilkøring af ny motor af Ole Mortensen Måske, men da det ikke kostede noget, så kunne man da lige så godt benytte sig af det. Føler ikke at jeg er blevet "snydt" da jeg fik afslag i nyprisen på en, tja, 60-65000, og Toyota gav mere for min gamle Mondeo end Ford ville give. Så alt i alt en rigtig god service fra Toyota.
Desuden fik vi en noget forskellig oplevelse da vi var rundt for at undersøge markedet. Vi ville have den nye Mondeo, men efter at have gået rundt hos ford i 15 min, uden at blive kontaktet af en sælger, selv om vi var de eneste i butikken, gik vi over på den anden side af vejen, Toyota, hvor vi blev modtaget af en sælger 30 sek. efter vi trådte ind af døren, ungerne fik et par slikposer, og vi fik en kop kaffe. Bare sådan små ting viser lidt om service, og holdninger til kunderne. Hos Ford sad der 2 sælgere bag hver sin pc skærm, som ikke gad at lette røven.
De sidste 4 biler vi har haft har været Ford, men må indrømme at service niveauet ligger noget højere hos Toyota, også efter vi havde underskrevet købet. Det er måske et lokalt fenomen, men er fuldt tilfreds med vores Avensis, så om 1000km eftersyn eller ej, troede bare det galdt alle biler fra Toyota.