Sv: Godt køb. Sony 55" bagprojektor tv af Martin Knudsen Angående virakken omkring HDready/FullHD..
Hifiklubben holdt messe i Ålborg for nogle måneder siden og i den forbindelse havde de stillet 2 40" fladskærme op, den ene HDready og den anden FullHD. Skærmene var af samme mærke og samme kvalitet.
Indput var fra samme kilde og i HD 1080.
Konkurrencen lød på at vedkommende der kunne pege på forskellen, ikke bare hvilket tv der var fullhd, men vitterligt forklare og vise forskellen i billedet - måtte tage tv´et med hjem ub.
Enten så skulle alle dem der forsøgte have briller, jeg selv inklusiv, for der var altså INGEN forskel at spore. Havde det været 50" havde resultaten måske været et andet, men hifiklubben måtte altså slæbe begge tv med hjem igen.
Det er klart at man skal vælge FullHD hvis det er DET man ville have.
I mit tilfælde var der andre ting der var vigtigere, såsom et flot billede, lækkert design, smarte features osv. Og dermed fravalgte jeg FullHD, da jeg, ligsom 100-vis andre til messen, ikke kunne se forskel alligevel.
Hele det her FullHD mediehysteri er altså lidt oppustet, nogle sælgere vil sige "uuha, der er SÅ stor forskel" - andre vil sige det samme som mig..
I sidste ende er det DINE øjne Henrik, der skal bestemme - ikke vores herinde. Så let nu røven og kør ned i tv-forretningen og kig hvad de har. Mvh Knudsen